Każdy produkt ma swoją określoną charakterystykę. Klocki hamulcowe również umownie możemy podzielić na twarde i miękkie. Jednak co to oznacza dla kierowców?
Twarde klocki hamulcowe dla kierowcy
Klocki twarde i miękkie według Steinhof
Charakterystyka “twardych” klocków hamulcowych
- ograniczone pylenie
- wolniejsze zużycie w porównaniu do “miękkich” klocków
- szybciej zużywają tarczę hamulcową
Charakterystyka “miękkich” klocków hamulcowych
- zwiększone pylenie
- przyspieszone zużycie w porównaniu do “twardych” klocków hamulcowych
- wolniejsze zużycie tarczy hamulcowej
Jakie klocki hamulcowe wybrać do samochodu?
Dobór klocków do tarcz hamulcowych powinien opierać się na wytycznych producenta, który testował wybrane elementy razem. Ważne jest, aby kierowcy dostrzegali specyfikę klocków przeznaczonych do różnych zastosowań i wybierali produkty dostosowane do swoich potrzeb i oczekiwań"
mówi Dawid Tarchała kierownik Działu Badań i Rozwoju w firmie Steinhof
Klocki mogą być "miękkie" w bezpośrednim pomiarze twardości, ale zawierać twarde składniki, które powodują nadmierne zużycie tarcz hamulcowych. Materiały cierne na klocki składają się z wielu różnych komponentów, z których każdy ma wpływ na działanie hamulców. W parze ciernej zachodzi wiele procesów fizycznych i chemicznych. Niektóre składniki zwiększają współczynnik tarcia kosztem zużycia tarczy, inne zaś minimalizują negatywne skutki, ale mogą pogarszać inne parametry. Wszystko zależy od proporcji i wzajemnych oddziaływań składników oraz warunków pracy pary ciernej.
dodaje kierownik Działu Badań i Rozwoju w firmie Steinhof