Jazda samochodem z przyczepką dla części kierowców jest zadaniem okazjonalnym. Dlatego Steinhof przypomina, jakie limity prędkości obowiązują w Polsce i w sąsiednich krajach dla takiego zestawu pojazdów.
Jakie są limity prędkości dla auta z przyczepą w Polsce?
Limity prędkości dla aut z przyczepą w innych krajach Unii Europejskiej
- Obszar zabudowany: 50 km/h
- Poza obszarem zabudowanym: 80 km/h
- Drogi ekspresowe i autostrady: 80 km/h (istnieje możliwość uzyskania zezwolenia na jazdę z prędkością do 100 km/h na autostradach, pod warunkiem że przyczepa spełnia określone normy techniczne)
Dla pojazdów powyżej 3,5 tony*
- Obszar zabudowany: 50 km/h
- Poza obszarem zabudowanym: 80 km/h
- Drogi ekspresowe i autostrady: 80 km/h
- Obszar zabudowany: 50 km/h
- Poza obszarem zabudowanym: 90 km/h
- Drogi ekspresowe: 90 km/h
- Autostrady: 90 km/h
- Obszar zabudowany: 50 km/h
- Poza obszarem zabudowanym: 100 km/h dla samochodów osobowych lub dostawczych z lekką przyczepą o masie nie większej niż 750 kg (typ O1)
- Poza obszarem zabudowanym: 70 km/h dla samochodów osobowych lub dostawczych z przyczepą o masie większej niż 750 kg, a 80 km/h dla pojazdów z przyczepą o masie większej niż 750 kg, jeżeli łączna masa zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t (typ O2)
- Autostrady / drogi ekspresowe: 100 km/h dla samochodów osobowych lub dostawczych z lekką przyczepą o masie poniżej 750 kg (typ O1.)
- Autostrady / drogi ekspresowe: 80 km/h dla samochodów osobowych lub dostawczych z przyczepą o masie większej niż 750 kg, a 100 km/h dla pojazdów z przyczepą o masie większej niż 750 kg, jeżeli łączna masa zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t
- Obszar zabudowany: 50 km/h
- Poza obszarem zabudowanym: 70 km/h
- Drogi ekspresowe: 80 km/h
- Autostrady: 80 km/h
- Obszar zabudowany: 50 km/h
- Drogi o nawierzchni asfaltowej lub betonowej – 90 km/h. Kierowcy posiadający prawo jazdy krócej niż dwa lata – 80 km/h. Pozostałe drogi – 70 km/h
- Autostrady: 90 km/h
Polska vs Unia Europejska, a hak holowniczy
Automatyzacja od lat ułatwia nam życie. Dlatego jednym z najlepszych rozwiązań na rynku jest kula haka W13 w ofercie Steinhof. Mechanizm wykonuje większość pracy za kierowcę. Przygotowanie haka holowniczego do użytku, a także jego schowanie za zderzakiem zajmuje chwilę. Dzięki temu jesteśmy chronieni od kontrowersyjnych mandatów za jazdę z nieużywaną kulą haka holowniczego między innymi w Niemczech. Dodatkowo w przypadku ewentualnej kolizji w tylnej części pojazdu, dochodzenie swoich praw przed towarzystwem ubezpieczeniowym jest łatwiejsze”
podsumowuje Mariusz Fornal z działu technicznego Steinhof.